Rok Szkolny w USA - szkoła średnia w USA
 
Strona główna Aktualności O nas Kontakt
     
 
.Zasady
.Zgłoszenie
.Dokumenty
.Placement
.Wiza i podróż
.Koszty
.Porady
 
 
Dołącz do nas!

 
 
 
Szkoła Średnia w USA - placement

Dokumenty przez Ciebie wypełnione, zostają wysłane do USA, tam bardzo starannie przejrzane i ostatecznie zaakceptowane przez fundację. Rozpoczyna się proces poszukiwania najbardziej odpowiedniej dla Ciebie rodziny oraz szkoły. Po ich znalezieniu fundacja przesyła do nas tzw. placement.

Placement to oferta zawierająca wszystkie informacje na temat Twojej nowej szkoły, rodziny oraz lokalnego koordynatora. Przedstawiamy poniżej role, jakie odgrywa każda z tych instytucji lub osób w procesie rekrutacji oraz podczas trwania programu.

Lokalny koordynator

Bardzo ważną rolę w procesie doboru rodziny oraz później w czasie Twojego pobytu u rodziny goszczącej spełnia lokalny koordynator.

Jest to osoba, która promuje HSP w swoim lokalnym środowisku i która będzie sprawować opiekę nad Tobą oraz Twoją rodziną goszczącą przez cały okres trwania programu.

Do zadań lokalnego koordynatora należą:

  • rekrutacja oraz wizytacja rodzin goszczących

  • znalezienie oraz zapisanie Cię do odpowiedniej szkoły
  • opieka nad Tobą oraz Twoją rodziną goszczącą
  • sporządzanie oraz przesyłanie raportów z Twojego pobytu

Rodzina Goszcząca

W trakcie trwania programu będziesz mieszkać z rodziną goszczącą (ang. host family), która będzie dla Ciebie drugą rodziną. Przez cały pobyt w USA będziesz pod ich opieką, będziesz traktowany jak równoprawny członek rodziny, wraz z przywilejami ale i obowiązkami. Poznasz codzienne życie, będziesz uczestniczyć w rodzinnych uroczystościach, piknikach i wycieczkach. Poznasz wielu ciekawych ludzi, nawiążesz nowe znajomości i przyjaźnie.

Rodziny goszczące to wolontariusze, którzy przyjmują Cię pod swój dach zupełnie bezinteresownie. Rodziną goszczącą mogą być ludzie w różnym wieku, z dziećmi lub nie, może to też być rodzic samotnie wychowujący dziecko. Rodzina decydująca się Ciebie przyjąć, robi to dlatego, że chce poznać Twoją kulturę, język, chce się z Tobą zaprzyjaźnić.

Przed zaakceptowaniem rodziny przez fundację, jest ona bardzo starannie sprawdzana przez lokalnego koordynatora, tylko rodziny nie budzące żadnych zastrzeżeń mogą wziąć udział w programie. Rodziny mieszkają na przedmieściach dużych miast lub w małych miasteczkach na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Po przejściu procesu kwalifikacyjnego, rodzina ma prawo do wyboru studenta, którego będzie chciała gościć. Jeżeli zostaniesz wybrany przez rodzinę oraz zaakceptowany przez szkołę przekażemy Ci tę informację w formie Placement Letter. Placement Letter informuje o rodzinie, szkole oraz społeczności, w której będziesz mieszkać.

Ponieważ placement jest starannie przygotowany przez lokalnego koordynatora, rodzinę goszczącą oraz szkołę, nie ma możliwości jego odrzucenia, jesteś zobligowany przyjąć przydzieloną Ci rodziną oraz szkołę.

Czasami jednak zdarza się, że lokalny koordynator zaproponuje opcję, na którą nie musisz wyrazić zgody. Do takich sytuacji zalicza się:

  • przydzielenie do samotnego rodzica, który nie ma własnych dzieci

  • propozycja nauki w szkole prywatnej

Każdy, kto zostanie zaakceptowany do programu otrzyma rodzinę goszczącą, jednak proces ten może się wydłużać i informacje na temat rodziny możesz otrzymać parę tygodni, a nawet parę dni przed wylotem. Dlatego nie należy się niepokoić jeśli termin wylotu będzie się zbliżał, a Ty nadal nie będziesz miał informcji o swojej rodzinie.

Twoja szkoła - High School

Szkoły biorące udział w programie to szkoły publiczne. Amerykański system oraz program nauczania różni się od polskiego.

W zależności od Twojego wieku, uzyskanych stopni i regulaminu szkoły będziesz chodzić do 9, 10, 11 lub 12 klasy. W amerykańskich szkołach uczniowie realizują codziennie, w danym semestrze, ten sam plan lekcji.

W zależności od szkoły będziesz się uczył od czterech do siedmiu przedmiotów. Tylko dwa z nich są obowiązkowe: angielski oraz historia i wiedza o systemie politycznym USA. Pozostałe przedmioty wybierasz sam, biorąc pod uwagę Twoją znajomość angielskiego, zainteresowania oraz dostępność ich w szkole. Przedmioty, które możesz wybrać to: nauki ścisłe, języki obce, nauki społeczne, business, matematyka, handel, muzyka, wychowanie fizyczne, nauka o zdrowiu.

System oceniania w USA również różni się od polskiego. Obowiązują oznaczenia literowe, gdzie 'A' jest oceną najwyższą a 'E' najniższą. Od Ciebie oczekiwana będzie średnia ocen nie niższa niż 'C'. Ponadto bardzo ważne jest, abyś regularnie uczestniczył w zajęciach, opuszczanie lekcji bez konkretnego powodu nie jest dopuszczalne.

Zajęcia pozalekcyjne

Amerykanie kochają sport. Dlatego też w większości szkół organizowane są liczne sportowe zajęcia pozalekyjne. Bardzo popularny jest football amerykański, koszykówka, baseball, piłka nożna, tenis, pływanie i inne. Ty też w zależności od zainteresowań będziesz mógł uprawiać wybrany sport.

Świadectwa

Uczniowie ostatniej klasy często mają możliwość przystąpienia do egzaminów końcowych i otrzymania dyplomu ukończenia amerykańskiej szkoły średniej (High School Diploma), jednakże nie jest to celem programu i żadna z fundacji tego nie gwarantuje. Decyzja o tym, czy otrzymasz High School Diploma zależy tylko i wyłącznie od dyrektora szkoły, do której trafisz i nikt takiej decyzji nie może zmienić. Dlatego nie warto nalegać na zmianę decyzji dyrekcji, gdyż może Ci to przysporzyć niepotrzebnych problemów i będzie źle odebrane.

Jeśli nie uda Ci się otrzymać świadectwa ukończenia szkoły średniej, możesz uzyskać świadectwo uczestnictwa w zajęciach szkolnych z wyszczególnieniem poszczególnych przedmiotów. Po uzupełnieniu różnic programowych i porozumieniu z dyrekcją Twojej szkoły w Polsce, będziesz mógł kontynuować naukę w Polsce.

Pamiętaj, celem programu HSP nie jest zdobycie High School Diploma!

Szkoły prywatne

Alternatywą do szkół państwowych są szkoły prywatne. Wśród szkół prywatnych mogą być małe, kameralne, katolickie albo chrześcijańskie. Koszt nauki w szkole prywatnej waha się od ok. 20 000 USD/rok. Jeżeli chcesz uczęszczać do szkoły prywatnej zaznacz to w aplikacji.

 
 Au Pair
 Work Experience UK
 Praktyki hotelarskie UK
 Work & Travel USA
 Working Holiday Canada
 Camp America
 Szkoła Średnia w USA
 Nauka i praca w Kanadzie
 Kursy językowe
 Bilety lotnicze on-line
 Zwrot podatku z USA
 
 

Program Rok Szkolny w USA (High School Program), to niebywała okazja nauki w amerykańskiej szkole średniej.

2011 © Kangiel